Uncategorized

Girlanda z chorągiewek

16 marca 2014
Kolorowe chorągiewki zawieszone na sznurku lub taśmie to nie tylko piękna ozdoba dziecięcych pokojów. Idealnie sprawdzają się również w… szkolnych klasach.  Może nie do końca w naszych rodzimych (gdzie często jedyną dekoracją jest kilka smętnych obrazków zawieszonych na korkowej tablicy), ale w tych typowo amerykańskich :). Od jakiegoś czasu z zazdrością oglądam zdjęcia sal lekcyjnych na stronie Schoolgirl style i marzy mi się, aby choć odrobinę tych kolorów i szczegółów przenieść do siebie. Pomysłów mam mnóstwo, niestety nie wszystkie mogę zrealizować. Ale obiecałam sobie, że kiedyś przy sprzyjających okolicznościach stworzę takie miejsce, gdzie wszystko będzie przemyślane i dopracowane w najmniejszych szczegółach.
Na razie radzę sobie jak mogę ;), szyjąc kolorowe cudeńka. Pomysł na girlandę z chorągiewkami  zrodził się zaraz na początku roku szkolnego. Kolorowe proporczyki miały przywoływać letnie wspomnienia. Realizacja nieco się odwlekła ;), pomysł przeczekał zimę, ale uparłam się, żeby wraz z początkiem wiosny chorągiewki będą gotowe. Więc już za bardzo wyjścia nie miałam i wczoraj zabrałam się do pracy. A oto i rezultat dwóch dni szycia:
Chorągiewki z materiału
Tak naprawdę samo uszycie chorągiewek nie zajmuje dużo czasu. Jeśli zdecydujecie się na krótką girlandę, w dwie godziny ozdoba powinna być gotowa. Moja jest zdecydowanie dłuższa, bo zawiera szczególne aplikacje – wszystkie litery alfabetu łacińskiego (początkowo miał być polski, ale ilość dodatkowych liter mnie przerosła ;)). 
Do uszycia wykorzystałam piękne tkaniny Roberta Kaufmana. Mam nadzieję, że dzieciakom spodobają się kolorowe, żywe wzorki. Premiera już jutro!

Jak uszyć girlandę z chorągiewkami?

Do uszycia potrzebujecie:
  • kolorowe tkaniny bawełniane
  • nici
  • maszynę do szycia
  • tekturkę
  • filc

Z tektury wycinamy kształt chorągiewki (boki mojej chorągiewki mają długość 22 cm, podstawa 19). Pamiętajcie, że chorągiewka będzie po zszyciu będzie nieco mniejsza.
Tkaninę składamy na pół, wzorem do środka. Odrysowujemy szablon chorągiewki.
Chorągiewki z materiału
Tniemy materiał wzdłuż wyrysowanych linii, a następnie prasujemy go.
Chorągiewki z materiału
Z białego filcu wycinamy kształt literek (wcześniej przygotujcie sobie szablon z kartonu).
Literki z filcu
Chorągiewki z materiału
Każdą literkę przyszywamy do materiału. Aby aplikacja się nie przesuwała, przypinamy ją szpilkami.
Chorągiewki z materiału
Dwa kawałki materiału składamy prawymi stronami od siebie (jeden z aplikacją) i boki zszywamy ze sobą ściegiem prostym około 0,5 cm od brzegu.
Chorągiewki z materiału
Po zszyciu wszystkich chorągiewek, każdą wywlekamy na prawą stronę i przeprasowujemy starannie.
Chorągiewki z materiału
Chorągiewki z materiału
Teraz pora na przygotowanie taśmy. Jeśli korzystamy z gotowej (2 cm) wystarczy że złożymy ją wzdłuż na pół i zaprasujemy  Jeśli nie mammy taśmy z wybranego materiału odcinamy pasek o szerokości 3 cm i pożądanej długości (przydadzą się tutaj podstawowe zdolności rachunkowe ;)). Brzegi zaginamy do środka,
prasujemy,
Chorągiewki z materiału
a następnie pasek składamy wzdłuż na pół i zaprasowujemy.
Chorągiewki z materiału
Teraz wystarczy już tylko przyszyć chorągiewki do taśmy. Najpierw przycinamy materiał u podstawy chorągiewki – musi być równa. Następnie wkładamy materiał w zagiętą taśmę, mocujemy szpilkami,
chorągiewki z materiału
i w połowie przeszywamy na maszynie.
Chorągiewki z materiału
I gotowe!
Chorągiewki z materiału
0 0 votes
Article Rating

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Karolina Wojnar-Wałowska

Dziękuję za miłe słowa :).
Tkaniny kupowałam na Allegro, ze sklepu SzyjKolorowo, ogromny wybór i super jakość. Mają też swój profil na facebooku.

Ols
Ols
9 lat temu

Hej.:) Przepiękna girlanda. Zastanawiam się tylko gdzie można dostać takie piękne materiały:). Pozdrawiam serdecznie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x