DIY

Jak uszyć słowiańską spódniczkę Cleo?

11 sierpnia 2015

Tę spódniczkę znają chyba wszyscy ;). Wielki hit modowy wprost z teledysku Donatana i Cleo 😉 ma chyba tyle samo zwolenników, co przeciwników (część tych ostatnich z pewnością za sprawą ceny oryginału ;)). Może rzeczywiście nieco kiczowata, ale z drugiej strony nie można odmówić jej uroku. Mnie osobiście się podoba, nooooo…. chociaż z racji wieku chyba nigdy nie będę miała okazji, aby taką założyć ;). Ale dla dziesięciolatek, na występ w klimatach ludowych, spódniczki były idealne – lekko folkowe, słowiańskie i niezwykle dziewczęce. A do tego bardzo proste i szybkie do uszycia. Jeśli macie ochotę spróbować, zapraszam. Ja – szalona nauczycielka 😉 popełniłam 5 sztuk w 2 dni, a przypuszczam, że da się nawet szybciej!
Jak uszyć słowiańską spódniczkę? Nie będę podawać wam szczegółowych instrukcji – ilości zużytego tiulu czy podszewki, szerokości gumy, bo wszystko zależy od tego, dla kogo będziecie szyć. Koronka może bardziej wystawać spod spódniczki lub mniej, podszewka może być krótsza lub dłuższa, wszystko wedle upodobań. Tak naprawdę jedynym ograniczeniem są… wymiary chusty, z jakiej będziecie szyć spódniczkę. Najbardziej ekonomiczną wersją w przypadku szycia spódniczki dla dziewczynki 10-11 letniej jest wykorzystanie chusty bawełnianej o wymiarach około 75×75 cm. Koszt to około 10 zł, więc jeszcze do przeżycia ;). Długość spódniczki możecie dopasować poprzez użycie gumy o odpowiedniej szerokości i koronki. Im węższa talia, tym spódniczka będzie ładniej się układać. W przypadku szycia spódniczki dla nieco starszej osoby, chustę musicie kupić większą.
Słowiańska spódniczka Cleo
Potrzebne materiały:

  • ludowa chusta (wymiary mojej – 75*75 cm)
  • szeroka guma (moja 9 cm)
  • sztywny tiul
  • szeroka koronka (moja 12 cm)
  • podszewka

Etapy szycia słowiańskiej spódniczki Cleo:
1. Mierzymy obwód bioder przyszłej właścicielki spódniczki.
2. Z szarego papieru wycinamy koło o podanym obwodzie (przyda się tutaj wzór na obwód koła ;)), a następnie składamy je na cztery.
3. Chustę przycinamy zgodnie z nadrukowanym wzorem (powstanie ładne falowanie), a następnie obrzucamy brzeg na maszynie.
4. Chustę składamy na cztery, a następnie przykładamy szablon koła, odrysowujemy i obcinamy materiał.
5. Mierzymy obwód pasa.
6. Przygotowujemy odpowiedniej długości gumę (tak około 2 cm krótszą od obwodu pasa).
7. Brzegi gumy zszywamy ze sobą, obrzucamy końce.
8. Decydujemy jak długa ma być spódniczka – zszyta guma+tiul+koronka da nam całkowitą długość (czyli potrzebujemy odpowiednią ilość materiałów plus zapas na zszycie).
9. Odmierzamy potrzebną ilość sztywnego tiulu i koronki (w zależności od tego, jak rozłożysta ma być spódniczka, potrzebujecie odpowiednio większej ilości materiału – sądzę że 1,5-2 razy obwód pasa będzie ok).
10. Odcinamy potrzebną ilość materiału na podszewkę – szerokość taka sama jak tiulu, długość dopasowana zgodnie z upodobaniami plus 1 cm na podwinięcie brzegu.
11. Podwijamy brzeg podszewki, przeszywamy na maszynie.
12. Koronkę przyszywamy do tiulu, a następnie zszywamy końce.
13. Przypinamy chustę, tiul i podszewkę (lekko marszcząc) do gumy, przyszywamy do gumy, lekko naciągając całość.
14. I w tym momencie powinniście cieszyć się słowiańską, ludową spódniczką!
Słowiańska spódniczka Cleo

0 0 votes
Article Rating

You Might Also Like

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x