choreografie i przedstawienia

Patriotyczny taniec z szarfami

20 października 2019

Mamy końcówkę października, więc przypuszczalnie google przeżywa aktualnie szturm nauczycielskich zapytań o listopadowe przedstawienia patriotyczne. Przyznaję, że sama się do tego przyczyniam, szukając inspiracji dla tegorocznej akademii. A jest w czym szukać, w końcu 100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości sprawiła, że chyba każda szkoła i każde przedszkole przygotowały swój biało-czerwony występ. No ale ma to również swoje minusy. Bo… te występy są jednakowe i czasami trudno dotrzeć do pierwowzoru. (Ale da się! A co więcej, proces poszukiwań bywa czasami bardzo zaskakujący. [/wpdiscuz-feedback]Kto by pomyślał, że polski patriotyczny taniec może być wzorowany na występie rosyjskiej grupy baletowej. A jednak!). Mamy więc setki wykonań piosenki Co to jest niepodległość?, pantonimy i montaże słowno-muzyczne z poruszającą muzyką oraz tańce z szarfami do… Croatian Rhapsody Maksima Mrvicy. Sama przygotowując ubiegłoroczny występ dzieciaków zdecydowałam się na ten ostatni, bo sprawdził się w dużej grupie dzieci. Choreografia nie wymaga żadnych szczególnych umiejętności, można zaangażować wszystkich bez wyjątku. Sukcesem jest zgranie i trzymanie się muzyki. Tylko lub aż tyle ;).

Pierwotna choreografia przewidywała 8 szarf – cztery białe i 4 czerwone. Niestety dzieciaki się pochorowały i w ostatnim momencie, dosłownie na tydzień przed występem, zmienialiśmy układ. Miał być nieco bardziej dynamiczny, z ciekawszymi przejściami, ale ostatecznie musiałam z kilku elementów zrezygnować, żeby wszystko zmieścić w muzyce. No ale jak na tydzień prób i ćwiczenia wszystkiego na nowo, wyszło nieźle. A kto pracuje z dziećmi, wie jak duży to sukces.

Długo zastanawiałam się, jaką muzykę wybrać. Utwór charakterystyczny, dynamiczny i przede wszystkim polski. Nie wyobrażałam sobie występu z kompozycją obcą. No coś tu by zgrzytało. Wybór padł na Etiudę Rewolucyjną Chopina, ale w wersji z nieco dyskotekowym bitem. I chociaż interpretacja Mrvicy początkowo nieco mnie męczyła, to jednak okazała się całkiem niezła.

Jeśli macie ochotę skorzystać, oglądajcie śmiało.

Patriotyczny taniec z szarfami w wykonaniu uczniów klasy 3 SP nr 38 w Sosnowcu
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x