Dzisiejsze zadania będą bardzo wiosenne, takie jak pogoda za oknem. Mam nadzieję, że już niedługo wybierzemy się razem na spacer w poszukiwaniu oznak wiosny.
Zadanie 1
Przeczytaj uważnie tekst „Pierwiosnek” ze strony epodreczniki. Zapamiętaj jak najwięcej szczegółów. Potem rozwiąż quiz.
Pierwiosnek
Pod warstwą śniegu ukryta była mała, niecierpliwa cebulka. Gdyby miała rączki i nóżki, szybko by się spod tej śnieżnej kołdry wykopała. Niestety, cebulka mogła tylko liczyć na to, że promienie słoneczne w końcu będą na tyle silne, by stopić śnieg.
Pewnego dnia cebulkę obudziło przyjemne łaskotanie w sam środek cebulkowej czuprynki. To pierwszy nieśmiały promyk słońca przedarł się przez warstwę śniegu. Cebulka chciała, by promyk pozostał z nią na dłużej, jednak słońce było jeszcze za nisko, by pozwolić jej na wypuszczenie pierwszych pędów.
Sytuacja powtarzała się kilka razy, aż pewnego dnia cebulka zdecydowała, że nie może tak dłużej siedzieć w bezczynności i postanowiła wypuścić zieloną łodyżkę.
Gdy tylko pierwszy pęd z zalążkami liści i kwiatu pojawił się nad śniegiem, powitało go radosne słonko. Ciepłe promienie ogrzały zwiastun wiosny. Szybko z pączka rozwinął się biały kwiat. Swym uporem, odwagą i pięknem zachwycał każdego, kto na niego spojrzał, a wiosenne słońce nazwało go pierwiosnkiem, bo jako pierwszy powitał wiosnę.
Jednak jak to wiosną bywa obok dni słonecznych i ciepłych bywają dni szare, pochmurne i zimne. W czasie jednego z takich dni wichury i deszcze naśmiewały się z małego białego kwiatu. Mimo to pierwiosnek cierpliwie znosił smaganie wiatrem, zimno i deszcze.
Pewnego dnia słońce znów lekko rozgrzało ziemię. Do ogrodu przyszły dzieci. Dziewczynka ujrzała kwiat i zerwała go w chwili, gdy chmury zakryły słońce. Na dworze znów padało, a pierwiosnek został wstawiony do wazonu ze świeżą wodą. Zimno już mu nie zagrażało.
Na podstawie baśni „Pierwiosnek” Hansa Christiana Andersena opracowała Marzena Czarnowska–Mazurek
Zadanie 2
Pamiętasz jak tworzyliśmy rodziny wyrazów? Jeśli nie, to na zdjęciu poniżej znajdziesz krótkie przypomnienie. Możesz również zajrzeć do podręcznika. A teraz samodzielnie utwórz rodzinę wyrazu wiosna.
Zadanie 3
Poćwicz pisownię wyrazów. Wykonaj zadanie.
Zadanie 4
Ćwicząc matematykę, dzisiaj ty będziesz nauczycielem! Zapisz na kartce kilka przykładów na mnożenie, tak z 10 na początek 🙂 i daj je do rozwiązania mamie, tacie, starszej siostrze lub bratu. Sprawdź, czy wyniki są poprawne, wystaw ocenę.
Zadanie 5
A teraz czas na technikę! Dzisiaj nauczysz się, jak z złożyć z papieru… krokusa. Do przygotowania wiosennego kwiatka potrzebne będą:
połowa kartki A4 w kolorze fioletowym, żółtym lub białym
połowa kartki A4 w kolorze zielonym
klej
nożyczki
Obejrzyj przygotowany samouczek, spróbuj złożyć kwiatka i koniecznie pochwal się swoją pracą!
zadanie 2
zadanie 4 🙂
zadanie 5