Piątek 08.04

Dzień dobry Moi Mili. Tak jak Wam obiecałam, dzisiejsze lekcje będą bardzo przyjemne. Pamiętacie, jak w szkole w piątki robiliśmy prace plastyczne? Tak będzie i dzisiaj. Już o 10.00 widzimy się na naszym spotkaniu online i razem będziemy tworzyć… dmuchawce :). Ale zanim zabierzemy się do pracy zastanówcie się, z czego powstaje dmuchawiec? Czy to jakiś specjalny kwiat?

Zadanie 1 – edukacja przyrodnicza

Obejrzyjcie film.

Dmuchawcem nazywamy puszysta kulę zawierająca owoce mniszka lekarskiego (pamiętacie, że owoc, to cześć rośliny, zawierająca w swoim wnętrzu nasiona, ułatwiająca ich rozsiewanie?). Gdy już przekwitną żółte kwiaty mniszka, powstają nasionka, które przyczepione do puszystych spadochroników są rozsiewane przez wiatr. Więc gdy zdmuchniecie kolejnego dmuchawca, możecie być pewni, że właśnie wysłaliście w podróż nowe nasiona tej rośliny. Z jednego kwiatostanu może powstać aż 150 nowych owoców!

Zadanie 2 – edukacja przyrodnicza

Czy mniszek lekarski to to samo mlecz? Kliknijcie na obrazek i obejrzyjcie prezentację.

Jak wyjdziecie na spacer i zobaczycie charakterystyczne żółte kwiaty (których jest już coraz mniej, ale jeszcze można je spotkać) – przyjrzyjcie się im i spróbujcie rozpoznać, czy jest są to mlecze, a może mniszki.

Zadanie 3 – edukacja plonistyczna

Napiszcie w zeszycie jak najwięcej przymiotników, które mogą opisywać kwitnącego mniszka lekarskiego i dmuchawca. Następnie ułóżcie i napiszcie po 1 zdaniu na temat każdego z nich.

Zadanie 4 – edukacja techniczna

Wykonajcie pracę plastyczną – dmuchawca z wykorzystaniem patyczków do czyszczenia uszu, przyciętych tak, jak pokazywałam Wam wczoraj.

  1. Przygotujcie tekturkę. Przyklejcie na nią niebieską kartkę papieru – to będzie nasze tło. Możecie zrobić tło wydzierane – paski wydzieranego papieru będą fajnym urozmaiceniem.
  2. Ulepcie kulkę z plasteliny – tak dużą, jak duży ma być Wasz dmuchawiec. Spłaszczcie ją delikatnie w dłoniach przylepcie na kartce, spłaszczając delikatnie brzegi (plastelina powinna trzymać się kartki, ale w dalszym ciągu mieć kształt ładnej odstającej kulki).
  3. Wbijajcie końcówki patyczków w plastelinę, zaczynając od powierzchni przy samej w kartce – patyczki wbijajcie jeden obok drugiego.
  4. Zwińcie pasek bibuły w grubą nitkę, przylepcie na kartkę.
  5. Z zielonego papieru wytnijcie listki dmuchawca. Pamiętajcie, że wyrastają one z jednego miejsca ;).
  6. Gotowe!

Zadanie 5 – edukacja matematyczna

Na koniec poćwiczcie dzielenie i mnożenie. Wykonajcie ćwiczenia ze strony 42 w ćwiczeniach do matematyki i ze strony 58 w ćwiczeniach Liczę.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x