Dzień dobry Moi Drodzy. Gotowi na dzisiejsze zajęcia? Już za chwilę spotykamy się online. Dzisiaj zastanowimy się, czym jest transport wodny i do czego jest wykorzystywany, Poćwiczymy również czytanie ze zrozumieniem.
Zadanie 1 – edukacja społeczno-przyrodnicza
Zastanówcie się, do czego wykorzystywany jest transport wodny.
Transport wodny odbywać się może rzekami i kanałami lub drogą morską. Aby przewozić ludzi i towary ludzie skonstruowali statki – od małych łodzi po wielkie wycieczkowce. Czy potrafisz nazwać statki ze zdjęcia?
Zadanie 2 – edukacja polonistyczno-społeczna
Przeczytajcie wiersz. Jakie nazwy statków pojawiają się w wierszu? Wskażcie inne wyrazy związane z transportem wodnym i żeglugą, zapiszcie je w zeszycie w kolejności alfabetycznej. Spróbujcie odszukać, co one znaczą. Czy transatlantyki wykorzystywane są jeszcze do transportu? Odszukaj w internecie, jaką nazwę nosił najsłynniejszy transatlantyk, który zatonął ponad 100 lat temu.
Zadanie 3 – edukacja społeczno-przyrodnicza
Przyjrzyjcie się ilustracjom na stronach 60-61 w podręczniku do matematyki. Na podstawie zdjęć powiedzcie, co można transportować drogą wodną. Wymieńcie nazwy kilku statków wodnych, które służą do przewozu ludzi.
Rozwiążcie zadanie 1 ze strony 60 w ćwiczeniach do matematyki.
Sprawdźcie się!
Zadanie 4 – edukacja społeczno-przyrodnicza
Jak nazywa się miejsce, w którym ładuje się i rozładowuje transportowane drogą morską materiały?
Obejrzyjcie film, który pokazuje jak wygląda port w Gdańsku. To największy port morski w Polsce.
Zadanie 5 – edukacja muzyczna
Posłuchajcie i zaśpiewajcie piosenkę 🙂
Zadanie 6 – edukacja przyrodnicza
Czy wiesz jak wygląda sztorm na morzu?
Zadanie 7 – edukacja polonistyczna
Przeczytajcie tekst czytanki Braciszek na stronach 52 i 53 w ćwiczeniach do polskiego. Następnie sprawdźcie, czy jesteście uważnymi czytelnikami. Rozwiążcie ćwiczenie 1 ze strony 34 w ćwiczeniach do polskiego.
Zadanie 8 – edukacja matematyczna
Przyjrzyjcie się ilustracji na stronie 62 w podręczniku do matematyki. Zastanówcie się, w jaki sposób można spakować plecaki, zgodnie z instrukcją w poleceniu. Obliczcie wagę każdego z plecaków. O ile jeden plecak jest lżejszy od drugiego?
Zadanie 9 – edukacja matematyczna
Rozwiążcie zadania ze strony 61 w ćwiczeniach do matematyki.