Wtorek 12.05

Dzień dobry Moi Drodzy. Dzisiaj powtórzycie materiał z matematyki i polskiego z ostatnich kilku lekcji i nauczycie się, dlaczego nie wolno wypalać traw. A może już wiecie? Wykonacie również pracę plastyczną. To zaczynamy.

Zadanie 1 – edukacja polonistyczna

Zaczniemy od powtórki. Wykonajcie wszystkie ćwiczenia powtórkowe ze stron 78 i 79 w ćwiczeniach do polskiego. Tak jak ostatnio bardzo Was proszę, wykonajcie je samodzielnie, bez niczyjej pomocy. Na wykonanie zadań macie pół godziny – powinniście zmieścić się w czasie ;). Wasi Rodzice lub Rodzeństwo w tym czasie mają czas na swoje sprawy. Zdjęcie wykonanych ćwiczeń wyślijcie na nasz adres mailowy, najlepiej jeszcze dzisiaj.

Zadanie 2 – edukacja matematyczna

Teraz sprawdzimy matematykę. Otwórzcie ćwiczenia na stronach 44-45 i wykonajcie wszystkie powtórkowe ćwiczenia z matematyki. Zasady są takie same, jak w przypadku polskiego. Pamiętajcie, pracujecie samodzielnie, bez niczyjej pomocy! Zdjęcia wykonanych prac wyślijcie na nasz adres mailowy. I znowu macie pół godziny czasu na wykonanie zadania.

Zadanie 3 – edukacja przyrodnicza

Dzisiaj dowiecie się, jak poważnym problemem dla środowiska jest wypalanie traw. Na pewno wielu z Was oglądało w telewizji, jak kilka tygodni temu płonął Biebrzański Park Narodowy. Jako jedną z przyczyn pożaru podawano właśnie wypalanie traw przez rolników, które wymknęło się spod kontroli. Dziś, po dwóch tygodniach po pożarze przyroda budzi się do życia. Możecie obejrzeć pierwsze zdjęcia na stronie internetowej Parku.

Co roku w marcu i kwietniu płoną trawy na łąkach i nieużytkach. Często wskutek lekkomyślności, mylnego przekonania, że palenie traw ma rzekomo spowodować szybszy odrost i użyźnić glebę, co nie jest prawdą. Tymczasem ogień niszczy hektary łąk, wymyka się spod kontroli. W płomieniach żywcem giną zwierzęta, zniszczeniu ulega gleba, a ptaki tracą lęgi.

Obejrzyjcie ilustrację w podręczniku do matematyki na stronie 46 i 47. Obejrzyjcie poniższy film i prezentację. Na podstawie tych informacji zastanówcie się, jakie są skutki wypalania traw, zapiszcie je w dużym zeszycie. Pomóc mogą Wam również zdania ze strony 48 w ćwiczeniach do matematyki.

Prezentacja dotycząca wypalania traw – materiały ze strony stoppozaromtraw.pl.

A czy pamiętacie, jak należy zachować się, kiedy zobaczycie pożar w lesie i na łące?

Zadanie 4 – edukacja plastyczna i przyrodnicza

Przyjrzyjcie się plakatom z akcji „Stop wypalaniu traw”. Wykonajcie swój własny. Wykorzystajcie różne techniki – niech nie będą to tylko rysunki. Na Wasze prace czekam cały tydzień. (do wtorku 19.05).

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x